Teneryfa – zmień myślenie dziadku!

Pierwsze nasze wrażenie po wyjściu z samolotu to: „ale tu gorąco!”. Nie dowierzaliśmy w to, ale naprawdę tak tu jest. Od razu poczuliśmy się jak w tropikach. Teneryfa kojarzy się chyba przede wszystkich z wycieczkami all-inclusive oraz niemieckimi emerytami. My jednak chcieliśmy przeżyć ten czas odbiegając od stereotypów i udało się. Przedstawimy jak spędziliśmy tu czas, unikając drogich hoteli.

img_7772

Informacje podzielimy na kilka wpisów, których spis znajdziecie na końcu.

Najpierw jednak kilka informacji praktycznych.

Pierwsze co warto zrobić, to zakup karty Bono Card, umożliwiającej nieco tańsze podróżowanie autobusami.

bonobus

Na lotnisku południowym jest jeden sklep, który je sprzedaje i nazywa się La Alpizpa. To taki sklepik z pamiątkami. Wystarczy zapytać i wszyscy chętnie Was tam pokierują. Czynny jest do 17:00. W autobusach tej karty nabyć nie można, a kupując bilet bezpośrednio u kierowcy zapłacicie trochę więcej. Lepiej zatem przemyśleć wcześniej ile będzie Wam potrzebnych środków na przejazdy. No to tak:

 • Są karty za 15 i 25€
 • Z jednej może korzystać kilka osób
 • Bilet jest tańszy od 50% (na dłuższych trasach) do 30%
 • Jeśli środki na karcie się wyczerpią to za bilet dopłacamy kierowcy brakującą kwotę w tej niższej cenie
 • Karty są ważne rok a niewykorzystane środki przepadają
 • Do szukania połączeń dobrze sprawdza się Google Maps. Jest też aplikacja GuaguApp, ale jej użycie ograniczaliśmy do sprawdzenia trasy konkretnego autobusu
 • Siatka połączeń jest dosyć bogata i warto z niej korzystać
 • Karta obejmuje autobusy TITSA (które są zielono-białe). Jeżdżą po całej wyspie i jest to właściwie jedyny przewoźnik

Po zakupie dziarsko ruszyliśmy na przystanek. Zgubiliśmy się 😀 Wskazówka: wystarczy pójść wzdłuż terminala zamiast przechodzić przez parkingi  🙂

IMG_0850.jpg

Los Christianos

Gdy podjedzie autobus warto wrzucić plecak do luku bagażowego. Wsiadając pokazujecie kartę kierowcy i mówicie jaki jest cel Waszego przejazdu. Wtedy na karcie ta informacja jest drukowana i pokazuje się kwota, która pozostała na karcie.

Wydaje się to bardzo korzystne, jednak okazuje się, że tylko z perspektywy turysty. Mieszkańców wyspy obwiązują dokładnie takie same stawki, a nie ma możliwości zakupu biletu kwartalnego czy nawet jednodniowego. Biorąc więc pod uwagę niedużą cenę paliwa (litr ropy to ~0,90€) mieszkańcy wybierają samochód.

Oprócz autobusu wykorzystywaliśmy też do przemieszczania się nasze uniesione kciuki w górę 🙂 Lokalni bardzo rzadko się zatrzymywali, ale można liczyć na innych turystów wynajmujących samochód.  Szczególnie Francuzów i Niemców. Najczęściej czekaliśmy ok. 15 min.

IMG_0882.jpg

Polecamy kupowanie bananów i pomarańczy w miejscowych sklepach Fruteria, często ceny są tam niższe niż w jakimkolwiek supermercado.

Chleb w naszym rozumieniu jest tam dość drogi ok. 10-12 zł. Bardziej opłaca się kupować ‚pan’ w ich wydaniu czyli bułki dłuższe od naszych a krótsze od bagietki. Zwyczajowa cena to 0,45€ za sztukę.

img_0885

Jeśli chodzi o bardziej konkretne posiłki to w porze lunchowej w większości miast można znaleźć oferty ‚menu of the day’ ok. 7-8€. Mamy w tym: zupę + danie mięsne + deser + napój (także wino lub piwo).

Plaże często są skaliste lub z czarnym piaskiem. Wzdłuż wybrzeży budowane są dróżki spacerowe, które umożliwiają wygodne przemieszczanie się brzegiem morza.

IMG_0852.jpg

Los Christianos

SAM_7680.jpg

Masca

Wypożyczenie roweru jest droższe niż wypożyczenie samochodu (sic!).

Pamiętajcie – w północnej części wyspy naprawdę częściej pada ale jest za to bujna zieleń! W południowej zaś wysyp hotelisk z basenami i susza.

To tyle na wstępie. Dalsze wpisy będą podlinkowane poniżej. 

 1. Teneryfa zachodnia – wąwóz Masca i góry Teno
 2. Od najstarszej draceny po najwyższy wulkan
 3. Pożegnanie z Parkiem Teide – powrót do deszczowych miast: La Orotava i Puerto de la Cruz. Loro Park.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s